Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 96. yıl dönümü, İskandinavya’daki Türk büyükelçilikleri tarafından düzenlenen kabul törenleriyle kutlandı.

Danimarka

Danimarka’nın başkenti Kopenhag’daki Park Otel’de düzenlenen törene katılan davetliler, Türkiye’nin Kopenhag Büyükelçisi Uğur Kenan İpek tarafından karşılandı.

İki ülkenin milli marşlarının çalındığı törende, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kutlama mesajını okundu.

Törene yabancı misyon şefleri, diplomatlar, askeri ateşeler, iş insanları ve siyasetçiler katıldı.

İsveç

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 96. yılı dolayısıyla Türkiye’nin Stockholm Büyükelçiliği’nde tören düzenlendi.

Büyükelçi Emre Hakkı Yunt’un ev sahipliğindeki törene çok sayıda diplomat ve misyon şefi, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, siyasetçi, akademisyen, iş insanı ve sanatçılar katıldı.

Burada kısa bir konuşma yapan Büyükelçi Yunt, “Başta Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimizi saygı, rahmet ve minnetle anıyorum.” ifadesini kullandı.

Norveç

Norveç’in başkenti Oslo’da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları çerçevesinde düzenlenen resepsiyona, Norveçli yetkililerin yanı sıra yabancı misyon ve Norveç Türk toplumu temsilcileri katıldı.

Resepsiyonda, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhuriyet Bayramı mesajı okundu ve Türkiye’nin Oslo Büyükelçisi Fazlı Çorman konuşma yaptı.

Çorman, konuşmasında, Türkiye’yi ve Türk milletini daima ileriye taşıyacak tek yönetim biçiminin cumhuriyet olduğunu ifade ederek Mustafa Kemal Atatürk ve tüm şehitleri minnet ve rahmetle yad ettiğini dile getirdi.

Büyükelçi Çorman, “Türkiye, bugün hızlı gelişen ekonomisi ve güçlü diplomasi yeteneğiyle sesini uluslararası ortamlarda çok daha iyi duyurabiliyor.” dedi.

Terörle mücadele konusunda Batılı müttefikleri Türkiye’yi daha iyi anlamaya ve teröristlere güvenmek yerine Türkiye’ye güvenmeye davet eden Çorman, konuşmasının sonunda Türkiye-Norveç siyasi, ekonomik ve turizm ilişkilerinin olumlu seyrine değindi.