Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 81. yılında İskandinavya’daki Türk misyonlarında anıldı.

Türkiye’nin Kopenhag, Stockholm ve Oslo büyükelçiliklerinde 10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü dolayısıyla düzenlenen törenlere çok sayıda vatandaş katıldı.

Tüm misyonlarda yerel saatle 09.05’te saygı duruşunda bulunuldu, ardından İstiklal Marşı okundu.

Danimarka

Türkiye’nin Kopenhag Büyükelçisi Uğur Kenan İpek yurt dışında olduğu için 1. Müsteşar Hande Sarı’nın ev sahipliğinde düzenlenen törene elçilik çalışanları, Danimarka’daki bazı STK temsilcilerinin ve vatandaşların yanı sıra Kopenhag Din İşleri Müşaviri ve Danimarka Türk Diyanet Vakfı Başkanı Hüseyin Gündoğar, Kopenhag Ticaret Müşaviri ve THY Kopenhag Müdürü Serkan Binyar da katıldı.

Törende konuşan Sarı, Atatürk’ün yalnızca Kurtuluş Savaşı başkomutanı olmadığını söyledi. Sarı, Atatürk’ün Cumhuriyeti kurmakla birlikte, Türkiye’nin medeni dünyadaki yerini almasına önderlik ettiğini kaydetti. Sarı, Atatürk’ün eğitim, kültürel ve sosyal alanda yaptığı devrimlerle, birçok ülkenin örnek aldığı bir lider olduğunu sözlerine ekledi.

İsveç

Stockholm Büyükelçisi Hakkı Emre Yunt ev sahipliğinde büyükelçilikte düzenlenen törene, Askeri Ataşe Albay Metin Demirkıran, elçilik çalışanları ve vatandaşlar katıldı.

Törende konuşan Yunt, “Cumhuriyetimizin kurucusu, eşsiz komutan ve büyük devlet adamı Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, vefatının 81. yılında saygı, rahmet ve minnetle anıyoruz.” ifadesini kullandı.

Askeri Ataşe Metin Demirkıran, Atatürk’ün izlediği yolun, diplomasinin ve devlet adamlığının büyük bir başarı olduğunu vurguladı.

Norveç

Oslo’da büyükelçilik rezidansında Büyükelçi Fazlı Çorman’ın düzenlediği törene, büyükelçilik çalışanları, askeri temsilciler ve vatandaşlar katıldı.

Türkiye’nin Oslo Büyükelçiliği’nin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada:

“Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 81. yıldönümünde bugün (10 Kasım 2019) Büyükelçiliğimizde düzenlenen törenle anılmıştır.

Törende Norveç’te bulunan Türk dernekleri temsilcileri ile Norveç Türk toplumunun üyeleri de hazır bulunmuştur.” denildi.