CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba ve CHP İstanbul Milletvekili Zeynel Emre, CHP Danimarka Birliği tarafından Kopenhag’da düzenlenen “Cumhuriyet Balosu”na katıldı.

[irp posts=”1022″ name=”Danimarka’da ikinci kez düzenlenen Cumhuriyet Balosu’ndan çok özel fotoğraflar”]

Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da, Türkiye kökenli iş insanlarına ait bir düğün salonunda, CHP Danimarka Birliği tarafından, dün akşam Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 96. yıl dönümü dolayısıyla “Cumhuriyet Balosu” düzenlendi.

CHP Danimarka Birliği Başkanı Yiğit Taş’ın ev sahipliğindeki baloya, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba ve CHP İstanbul Milletvekili Zeynel Emre’nin yanı sıra CHP İsveç Birliği Başkanı Hakan Güner ile Danimarka’da faaliyet gösteren Türk derneklerinin temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

“Türkiye’de tek eksik demokrasi”

Etkinlikte konuşan CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, CHP’nin Danimarka’daki oy oranını arttırmış olmasına rağmen sonucun kendilerini üzdüğünü kaydetti. Danimarka’daki CHP’lilere birlik beraberlik çağrısı yapan Özel şöyle konuştu:

“Misafir nereye gider? Çağrılan her yere gidilir. Nereye gidilmez? Önünüzde kavga eden yere gidilmez. Huzur bulduğunuz yere gidersiniz. Bazen bazı birliklerimize gidiyoruz, yavaş yavaş azalıyor düzeliyor ama tartışmalar, kavgalar, birbiriyle çekişmeler, çeşitli gruplar falan o zaman insan üzülüyor gerçekten ve 2023 yolculuğu için hiç yakışık bir durum olmuyor. Çünkü kimin ne olduğunun bir önemi yok. 29 Ekim 2023’te hangi Cumhurbaşkanı’nın resepsiyon davetine imza atacağının önemi var. O da kavgasız evlerle mümkün.”

Danimarka ve Türkiye arasında kıyaslama yapan Özel, Danimarka’nın Türkiye’ye oranla dezavantajlarına rağmen kişi başına düşen milli gelirin 60 bin dolar civarında olduğuna işaret ederek, Türkiye’nin her şeye sahip olmasına rağmen, tek eksiğinin “demokrasi” olduğunu söyledi.

Özel şöyle devam etti:

“Hepsinin toplamında aslında sonucun neden böyle olduğunu gösteren bir tek şey var. Hukukun üstünlüğü endeksine göre dünyadaki 200 ülke içinden Danimarka birinci, Türkiye 109’uncu sırada. İşin özeti burada. Hukuk yoksa hiçbir şey yok. Eşitlik yoksa, adalet yoksa, vicdan yoksa hiçbir şey yok.”

“Yurt dışındaki oylar önemli”

Gecede konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba Türkiye’de yapılan genel seçimlerde yurt dışı oylarının önemine işaret etti. Ağbaba, “Daha fazla çalışacağız. Yurt dışındaki oyların önemini biliyoruz. Birçok ilde biz yurt dışı oyları sayesinde milletvekili kazandık ya da kaybettik. Mersin’deki milletvekili adayımız Nevin Zaimoğlu neden kaybetti biliyor musunuz? Yurt dışından gelen oylar sayesinde 120 oyla kaybetti. Mersin de 120 oyla kaybettik, başka yerde kazandık. O nedenle sizin oyunuzun önemi çok büyük, çok fazla. O nedenle biz çalışacağız sizlerde Danimarka’da CHP’yi büyüteceksiniz. Bunu sizden bekliyoruz. Bu konuda hepinize önemli görevler düşüyor.”

Davetliler arasında yer alan CHP İstanbul Milletvekili Zeynel Emre yaptığı konuşmada, CHP olarak çözüm önerilerini seçmene anlatamadıklarını söyledi. Emre, partililerden CHP’nin hazırladığı çözüm önerilerine çalışmalarını ve seçmeni ikna etmelerini istedi. Emre, “Sizlerin bir kişiyi ikna etmeniz, bizim Türkiye’de iktidar olmamız demektir.” dedi.

CHP Danimarka Birliği Başkanı Yiğit Taş etkinlikte yaptığı konuşmada, davetlilere ve etkinliğin yapılmasında emeği geçenlere teşekkür etti.

CHP Danimarka Birliği tarafından ikinci defa düzenlenen geleneksel “Cumhuriyet Balosu”nda, konuşmaların yanı sıra Grup Neva, Kopenhag TMT, Grup Hudna, Berna Dilek sahne aldı. Etkinlikte tango gösterisi ve Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili slayt gösterisi de sunuldu.