Fotoğraf: Tayfun Salcı / AA

Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen, İsveç Başbakanı Stefan Löfven, Norveç Başbakanı Erna Solberg ve Finlandiya Başbakanı Sanna Marin, ABD’nin başkenti Washington’da, ABD Başkanı Donald Trump destekçilerinin Kongre binasına girmesinin ardından meydana gelen olaylara tepki gösterdi.

Danimarka

Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen Twitter’den yaptığı paylaşımda, “Ekstremizm, şiddet, kutuplaşma ve kaos asla doğru bir yol değil. Washington’da yaşananlar korkunç. Demokrasinin yeniden işe yaraması dileğiyle.” ifadelerini kullandı.

İsveç

İsveç Başbakanı Stefan Löfven ise “Washington’daki olayları büyük endişeyle takip ediyorum. Şu anda gördüğümüz şey, demokrasiye bir saldırıdır. Başkan Trump ve birçok Kongre üyesinin olanlardan büyük sorumluluğu var. Başkanlık seçimleri sonrası demokratik sürece saygı duyulmalıdır. Amerika Birleşik Devletleri güçlü bir demokrasiye sahiptir. Umarım barışçıl bir düzen yeniden tesis edilir.” değerlendirmesinde bulundu.

İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde de Washington’daki miting sonrası gelişmelerden dolayı derin endişe duyduklarını ifade ederek, “Demokrasiye yönelik bir saldırıya tanık oluyoruz. Demokratik sürece saygı gösterilmeli ve düzen barışçıl bir şekilde yeniden tesis edilmelidir. ABD demokrasisi güçlüdür. Başkan Trump, demokratik sürece destek verme sorumluluğuna sahiptir.” yorumunu yaptı.

Norveç

ABD’de çıkan olaylara Norveç Başbakanı Erna Solberg de tepkisini dile getirdi.

Twitter hesabından açıklamada bulunan Solberg, “Washingtong’da gördüklerimiz, demokrasiye karşı yapılan bir saldırı. Bunu kabul edemeyiz. Saldırıyı durdurma sorumluluğu Başkan Trump’a ait. Görüntüler korkunç, inanılmaz olan bunun ABD’de yaşanması.” dedi.

Finlandiya

Finlandiya’nın genç Başbakanı Sanna Marin de Twitter hesabından ABD’de yaşananlara kayıtsız kalmadı.

Marin paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

“Protestocuların Kongre binasına girmesi çok ciddi ve endişe verici bir durum. Demokrasiyi sarsmadan savunmanın ne kadar önemli olduğunu gösteriyor.”