İskandinavya’da “Pfizer/BioNTech” Kovid-19 aşılarının yapılmasına bu sabah başlandı.

27 Aralık’ın “Avrupa Aşı Günü” olarak belirlenmesinin ardından Avrupa Birliği (AB) ülkeleri Danimarka, İsveç ve Finlandiya’nın yanı sıra Norveç’te de “Pfizer/BioNTech” firmalarının ortak geliştirdiği yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşıları yapılmaya başlandı. İzlanda ise yılbaşından sonra aşılamaya başlayacak.

İlk aşılar risk grubunda bulunan yaşlı bakım merkezinde kalanlara yapıldı.

Danimarka

Danimarka’da ilk Kovid-19 aşısı, ülkenin 3’üncü büyük şehri Odense’deki Doğu Yaşlı Bakımevi’nde (Ældrecenter Øst) evinde yaşayan eski üniversite hocası 79 yaşındaki Leif Heiselberg’e yapıldı.

Aşının yapılmasının ardından basınına açıklamalarda bulunan Heiselberg, “Çok yakında içinde bulunduğum bu durumdan kurtulacağım için ve belki yeniden torunlarımın yanaklarından öpebileceğim için çok mutluyum.” dedi.

Kovid-19 salgınından dolayı, Danimarka genelinde yaşlı bakım evlerine ziyaretler kısıtlanmıştı.

İlk etapta Pfizer/BioNTech tarafından 9 bin 750 doz aşının teslim edildiği Danimarka’ya yarın 38 bin doz aşı daha teslim edilecek. Sonraki haftalarda ise Danimarka’ya, Pfizer/BioNTech tarafından her hafta 48 bin doz aşının teslim edilmesi bekleniyor.

Danimarka, Almanya’da yaşayan Türk girişimci Prof. Dr. Uğur Şahin’in kurucu ortağı olduğu BioNTech’in, ABD’li Pfizer ile ortak Kovid-19 aşısından daha önce sipariş ettiği 2 milyon doz aşının sayısını toplamda 4.6 milyon doza çıkardı.

İsveç

Pfizer/BioNTech tarafından İsveç’e sunulan aşı ilk olarak Linköping’e 35 kilometre uzaklıktaki Mjölby Kasabası’ndaki Bokens adlı yaşlı bakım merkezinde yaşayan 91 yaşındaki Gun-Britt Johnsson’a yapıldı.

Aşının yapılmasının ardından duygularını aktaran Johnsson, “Bir şey hissetmedim” dedi.

Video konferans yöntemiyle ilk aşının uygulanmasını uzaktan izleyen İsveç Başbakanı Stefan Löfven, Johnsson ve ilk aşıyı vuran hemşire Ann-Louise Broberg ile sohbet etti. Johnsson ve Brogerg’i tebrik eden Löfven, “Tarihe geçtiniz” dedi.

Sosyal medya hesabından açıklamalarda bulunan Löfven, ülke genelinde aşılamanın başladığını ve nüfusun tamamını kısa bir süre içinde aşılamanın büyük bir iş olduğunu, bunu ancak birlikte başarabileceklerini söyledi.

Avrupa genelinde aşılamanın aynı gün başlaması sebebiyle ilk etapta 9 bin 750 doz aşı alan İsveç’te, Pfizer/BioNTech tarafından yarından itibaren haftada 80 bin doz aşı teslim edilecek.

2021 Mart’tan itibaren başka bir aşı firmasının devreye girmesiyle İsveç’e haftada toplam 200 bin doz aşı teslimatı yapılacak.

Norveç

Norveç’te ilk aşı başkent Oslo’da bulunan Ellingsrudhjemmet adlı yaşlı bakım merkezinde yaşayan 67 yaşındaki Svein Andersen’e uygulandı.

Norveç Başbakanı Erna Solberg, uzaktan görüntülü olarak izlediği aşılama anının ardından Andersen’e, Norveç’te ilk aşı yapılan kişi olduğunu vurgulayarak neler hissettiğini sordu.

Andersen’in Başbakan Solberg’e cevabı “Çok iyi geçti” oldu.

Norveç basınına açıklamalarda bulunan Andersen, “Biraz hoş. Neredeyse tarihi bir insan oluyorsunuz. Güzel bir duygu aslında. Aya ilk çıkan insan gibi.” değerlendirmesinde bulundu.

Doktor gözetiminde gerçekleşen aşılamanın ardından Doktor Ingvild Glende Svanström, Andersen’in aşıya karşı yan etkilerinin olup olmadığını kontrol etti.

Doktor Svanström, genelde aşı yapıldıktan sonraki ilk yarım saatin çok önemli olduğuna vurgu yaparak, yan etkilerin ilk yarım saatte baş gösterdiğine işaret etti.

Başbakan Solberg, ülke genelinde aşının yaygınlaşmasıyla birlikte, uygulanan kısıtlamalarında peyderpey kaldırılacağını söyledi.

İlk etapta 9 bin 750 doz aşının ulaştığı Norveç’te, yaklaşık 4 bin 875 bin kişiye şimdi ve 3 hafta sonra aşı yapılacak.

Pfizer/BioNTech tarafından yılbaşından önce toplamda yaklaşık 35 bin doz aşının teslim edileceği Norveç’e, yılbaşından sonra ise her hafta yaklaşık 40 bin doz aşı teslim edilecek.

Finlandiya

Finlandiya’da ise ilk aşılama Helsinki Üniversite Hastanesi’nde görevli 3 kişiye yapıldı.

Finlandiya da ilk etapta 9 bin 750 doz aşı teslim aldı.