Norveç’te başkent Oslo’nun yaklaşık 80 kilometre güneybatısında bulunan Kongsberg Kasabası’nda elinde yay ve ok bulunan bir saldırganın, insanların üzerine gelişigüzel ok fırlatması ve bazı kişileri bıçaklaması üzerine çok sayıda kişi yaşamını yitirdi.

Norveç Polisi’nin resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, dün akşam (13 Ekim 2021) yerel saat ile 18.13’te Kronsberg merkezinde bir kişinin elinde silahla dolaştığı, silahın yay ve ok olduğu ihbarı alındığı kaydedildi.

Polisin saldırganı yakalayana kadar, saldırganın insanların üzerine rastgele ok fırlatarak olayda 5 kişiyi öldürdüğünü belirten Norveç Polisi, 2 kişinin ise olayda yaralandığını aktardı.

Saldırganın, ihbar alınmasının ardından 34 dakika sonra yerel saat ile 18.47’de yakalandığını duyuran Norveç Polisi, saldırganın Drammen’deki polis karakoluna götürüldüğünü bildirdi.

Saldırganın yakalanması esnasında dur ihtarı yapıldığını ve havaya ateş edildiğini kaydeden Norveç Polisi, zanlının eylemi tek başına gerçekleştiği ihtimali üzerinde durulduğunu vurguladı.

Norveç Polisi, saldırının terör saldırısı olabileceğine dair ihtimalin de değerlendirildiğini belirtti.

Silah taşımayan Norveç Polisi, olayın gerçekleşmesinin ardından Norveç Emniyet Genel Müdürlüğü’nün aldığı kararla ülke genelinde geçici olarak silahlandı.

Markette dehşet saçtı

Kanlı eylemin gerçekleştiği Kongsberg’in yerel gazetelerinden Laagendalsposten’in haberine göre ise saldırgan şehir merkezinde büyük bir alanda insanlara rastgele ok fırlatmasının ardından Coop Extra adlı bir markete girdi.

Gazetenin görgü tanıklarına dayandırdığı habere göre saldırgan, yayı ile marketteki kişileri hedefleyerek ok fırlattı.

Eylemini gerçekleştirdikten sonra kaçan saldırganın ardından polislerin ateş ettiğini aktaran bir başka görgü tanığı, bir kadının da bıçaklanmış halde yerde yattığını ve yardım çığlıkları attığını söyledi.

Basın açıklamasında bulunan Güneydoğu Bölgesi Emniyet Müdürü Öyvind Aas da olayın markette gerçekleştiğini doğrulamasa da olayda yaralanan polis memurunun izinli gününde markette alışveriş yaptığını söyledi.

Norveç Polisi, ölen ve yaralananların tamamının Coop Extra adlı markette bulunup bulunmadığı ya da saldırganın kanlı eylemini gerçekleştirmek için bıçak kullanıp kullanmadığı yönünde de bir açıklamada bulunmadı.

Başbakan Solberg: Sarsıldık

Norveç Başbakanı Erna Solberg, saldırının ardından basın toplantısı düzenledi.

Basın toplantısında açıklamalarda bulunan Solberg, “Saldırgan çok sayıda kişiye karşı korkunç bir eylem gerçekleştirdi. Olaylar bizi derinden sarstı.” dedi.

Olayı terör saldırısı olarak nitelendirmenin erken olacağını kaydeden Solberg, polisin olayı aydınlatmak için derinlemesine araştırdığını söyledi.

Yalnız Kurt Eylemleri’nin önlenmesinin zorluğuna dikkat çeken Solberg, “Birçok ülkede, uzun süredir organize saldırılar polisin iyi çalışması nedeniyle önlendi ancak bireysel yapılan saldırıları önlemek çok zor. Bu saldırının da bireysel bir saldırı olup olmadığını zamanla öğreneceğiz” diye konuştu.

Kriz masası

Saldırının meydana geldiği Kronsberg Belediyesi kriz masası oluşturdu.

Kongsberg Belediyesi, saldırıda yaşamını yitiren ya da yaralanan kişilerin yakınlarının yanı sıra saldırıdan etkilenip desteğe ihtiyacı olan herkesin Gyldenlöve Oteli’nde kurulan kriz masasında başvurabileceğini bildirdi.